Úvaha o člověku a jeho vztahu k přírodě a stravě

14. června 2008 v 8:11 | poorfran |  zdravá výživa
V dnešním světě plném spěchu, stresu, honěním se za penězi a úspěchem lidé úplně zapomínají, co vlastně příroda je. Mnozí ji vnímají hlavně jako zdroj plodin pro svou obživu nebo jako zdroj surovin pro náš průmysl. Jednoduše jako něco, na čem sice jsme závislí a víme, že se bez toho nedá žít, ale vůbec se podle toho nechováme. Dnešní odklon člověka od přírody je tak velký, že většina lidí si vůbec neuvědomuje jak na nás působí, že jsme její součástí a součástí jejích zákonů a že my jsme také příroda! Z přírody vzešlo všechno, všechno co lidstvo má je z přírody. Odkud jinud by se to tu také vzalo, když vše co nás obklopuje a v čem žijeme je jen a jen příroda. Podle toho bychom se také k okolnímu světu měli chovat. Toto základní poznání dnes ale bohužel téměř nikdo nemá. Lidstvo z přírody čerpá vzácné zdroje, kácí lesy, zastavuje pole….
To vše je odrazem toho jak myslíme. Nikdo již dnes nepocítí sebemenší náznak lítosti když vidí pokácený les nebo když se podívá na porci masa na svém talíři. Nebo alespoň vděk za to, že strom, který byl právě poražen či prase, které prošlo jatky, položili život za nás, aby nám přinesli užitek. Zamysleme se nad tím. Nepřineslo by nám obrovskou úlevu alespoň jednou denně za to vše přírodě poděkovat?
Filosofové po mnohá tisíciletí zastávali názor, že jsme to, co přijímáme a to vše má vliv na to jací jsme a na náš fyzický i duševní vývoj. Každý člověk přijímá vzduch, potravu, tekutiny a energie, které nám předává naše okolí. Na všech těchto komponentech záleží jaký bude náš život. Pokud žijeme v harmonické rodině mezi hodnými lidmi, myslíme s láskou a pozitivně, děláme to, co nás baví a je všem prospěšné a máme alespoň trochu pozitivní vztah k přírodě, bude nám naše okolí předávat jen pozitivní energii. Pokud se ji naučíme přijímat, bude náš život harmonický.
Vztah lidí ke stravování je dnes především materialistický. Počínaje potravinářskými koncerny, které vyrábí obrovské množství potravin pro masy lidí plných chemických aditiv, barviv, konzervantů atd. s cílem na tom co nejvíce vydělat, přes skutečnost proměny celkového složení naší stravy, konče námi, kteří bereme jídlo pouze jako příjemnou součást dne a naše preference spočívají hlavně v chuti a v tom jak rychle se dá pokrm připravit a sníst. Lidé často neberou úvahu z čeho je jídlo, které právě jedí vyrobeno, jak a kdo ho připravoval a jestli chuť, kterou právě cítí v ústech má opravdu původ v surovinách po kterých chutná. Mnoho z nich se ani nezastaví, aby v klidu a pohodě snědli své jídlo, ze kterého budou minimálně po následujících několik hodin čerpat energii pro svou práci a život. Nechápou, že nejedí čistě jenom kvůli chuti a následným biologickým procesům, které znamenají schopnost fungovat a pracovat. Vše co přijímáme utváří to jací jsme. Proč tomu lidé dnes nevěří? Svět se neskládá jen z atomů a molekul. Kdyby ano, tak proč by bylo na světě tolik nezodpovězených otázek ? Vše by se dalo vědecky vysvětlit a možnost poznání by byla tak omezená. Proč tu jsme? Co je naším úkolem? Kdo nás stvořil? Kdo mi na to odpoví pomocí atomů a molekul?
Jakýkoliv problém v našem životě je důsledkem skutečnosti, že se svým přístupem života dostáváme do disharmonie s prostředím, jenž nás obklopuje. Z toho plyne, že pro získání a znovu obnovení harmonie a zdraví musíme přehodnotit náš základní přístup k životu….
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 BenyZ BenyZ | E-mail | 16. ledna 2017 v 17:52 | Reagovat

I found this page on 19th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

2 FelixD FelixD | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 10:36 | Reagovat

Přidal jsem svůj blog do oblíbených

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama