Očisťující půst

14. června 2008 v 13:29 |  hubnutí
Pročišťování organismu je pro dlouhodobé zachování zdraví nezbytností. Je však třeba znát a dodržovat určité zásady. Nesprávně prováděné detoxikační metody, včetně půstu mohou být nebezpečné.
Nikdy bychom neměli začínat půst či jinou detoxikační metodu, pokud máme vředy, cukrovku, rakovinu, onemocnění ledvin, srdce či jiné závažné onemocnění včetně psychických nemocí.

Též v těhotenství se vyvarujeme experimentování s různými drastickými dietami či pročišťovacími kůrami.

Nikdy nesmíme zůstávat bez jídla déle než maximálně 3 dny, pokud nejsme pod kontrolou lékaře.

Na začátek půstu je třeba se připravit. Den před samotným zahájením půstu, bychom měli jíst pouze syrové ovoce a zeleninu, které pomůže pročistit trávicí trakt.

V průběhu půstu bychom neměli vykonávat žádnou náročnou práci a měli bychom se snažit o duševní pohodu.

Důležitý je přiměřený pohyb - nejlépe procházky na čerstvém vzduchu v krásné přírodě.

V průběhu půstu je nutný dostatečný příjem čisté vody nebo čerstvě vylisovaných ovocných či zeleninových šťáv (plody pokud možno organicky pěstované), aby mohly být uvolňované toxiny vylučovány z těla. V žádném případě nepijte čaj, kávu, alkohol, kupované džusy ani jiné limonády.

Pokud v průběhu půstu pociťujete únavu či bolest hlavy, nelekejte se. Je to známkou toho, že z vašeho těla jsou uvolňovány škodlivé látky. K zmírnění příznaků přispěje dostatek tekutiny, procházka, mírné cvičení, popř. odpočinek.

Po skončení půstu je důležitý pozvolný přechod na normální stravu. Opět bychom měli začít nejprve se zeleninovými a ovocnými saláty. V každém případě se vyhýbejte průmyslově zpracovaným potravinám.

Pokusíme-li se věcně a střízlivě vyjádřit pojem nejíst, mohli bychom říct: "delší dobu se dobrovolně vzdát přijímání potravy. " Ačkoli je tato výpovědí správná, pojí se rychle s představami dobrovolného hladovění a trýznění sebe sama. Rychle se před námi rozvine obraz neradostné askeze a trestání se odnětím stravy.

Vždycky, když hledáme nejpřesnější výraz nějakého slova. je radno se podívat na jeho jazykový kořen. Slovo půst (něm. fasten) je odvozeno od gótského slova fastan, které znamená "zastavit se, sebrat se. sečkat". A právě tento starý jazykový kořen odhaluje i skutečný význam půstu: zastavení každodenní stravovací rutiny, sebrání se na hektické cestě životem a tak i možnost pozorování sebe sama, sečkání na cestě, plné zbytečných zvyků, zapříčiňujících nemocí.

Odmítnutí stravy je tedy viditelným výrazem vnitřního rozhodnutí k zastavení a stažení se do sebe. Zastavení zase umožňuje návrat k přirozenému řádu a tím pádem i ke zdravější a lepší stravě. Půst tedy znamená rozhodnutí odpoutat se vnitřně na určitý čas od obvyklého způsobu života, tedy i od jídla a pití. Dokážeme-li se jich vzdát, můžeme se osvobodit od přebytečného a znovu si stanovit, co je pro nás skutečně nezbytné a životně důležité. "Zřeknutí se nebere, zřeknutí se dává. Dává význam jednoduchému", řekl významný filozof Martin Heidegger.

Půst je komplexní jev, jehož dynamika postihuje stejnou mírou tělo i duši, který může způsobit hluboce zasahující změny - víc než jakékoli jiné samoléčení.

Přitom je třeba vědět, co se vlastně během půstu v organismu odehrává a jak přitom působí tělesné chemické procesy na duši. Když všechno správně pochopíme, můžeme veškeré dynamické jevy správně utřídit a důvěřovat samoléčivé síle organismu.
Jsou popisovány následné léčebné indikace:
 • Prevence aterosklerózy
 • Poruchy látkové výměny (cukrovka, dna, poruchy metabolismu tuků)
 • Redukce rizik pro srdečně cévní onemocnění
 • Kožní nemoci
 • Revmatická onemocnění
 • Dlouhodobé migrény a bolesti hlavy
 • Onemocnění jater
 • Ledvinové potíže
 • Onemocnění střev a žaludku
 • Léčba obezity
 • Prevence těch druhů rakovin, které souvisí s výživou

  Léčebný půst nesmí podstupovat:
 • Těhotné ženy
 • Kojící ženy
 • Děti před ukončením růstu
 • Lidé trpící na: rakovinu, tuberkulózu, cirhózu jater, psychózu, deprese, žaludeční nebo dvanácterníkové vředy a anorexii
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama