Antroposofický výživový systém

14. června 2008 v 13:31 |  hubnutí
Zakladatelem antroposofie a jejího výživového systému byl Rudolf Steiner (1861-1925). Antroposofie je ucelený systém učení, překračující hranice světa smyslů. Výživa je považována za pomocný prostředek pro duchovní rozvoj člověka a dosažení zdraví.
Základem je vysoká kvalita potravin. Té se dosahuje za pomoci biologicko-dynamického zemědělství bez použití chemických prostředků. Kvalita výživy je určována též kosmickými silami.

Podle názoru antroposofů má každá živina svůj specifický rozdílný význam. Tak může například nadměrné množství bílkovin ve stravě omezit rozvoj vědomí. Proteiny by měli pocházet vždy především z rostlinných zdrojů. Živočišné bílkoviny nejsou zcela odmítány, ale jsou považovány za brzdu duchovního růstu.

Sacharidy jsou pokládány za výživu pro mozek. Měly by být přijímány především ve formě obilovin - rýže, pšenice, kukuřice, oves, proso, ječmen, žito, ale také ovoce a zeleniny.

Tuky jsou výživou pro nervy. Především by měly být konzumovány oleje ze semenech a esenciální nenasycené oleje. Jako roztíratelný tuk je doporučováno máslo. Kromě základních živin má pro antroposofii velký význam příjem křemíku. Křemík je důležitý pro život a je pokládán za stavební kámen forem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama